Porady

Miłość – jak ją pielęgnować?

Miłość jest wieczna – takiej bzdury to ja już dawno nie słyszałam! Nawet najgorętszy żar zanika wówczas, gdy nie jest odpowiednio pielęgnowany. To uczucie, o które należy non stop dbać! Tak, w wielkim skrócie wygląda przepis na udany związek. Czas poznać szczegóły receptury!

Sądzę, że to zdjęcie jest Ci bardzo dobrze znane. Krąży po sieci już od jakiegoś czasu. Rozczula, wzrusza, a przede wszystkim pokazuje rzeczywistość – prawdę o naszym społeczeństwie. Z jednej strony marzymy o długotrwałych związkach: w zdrowiu i w chorobie. Krótko mówiąc: ponad wszystko! A z drugiej? Dzisiaj nikogo nie dziwi widok młodej kobiety dzierżącej w ręku papier rozwodowy – to norma. Nie stronimy od przygodnych kontaktów seksualnych – numerek w klubie? A co to komu szkodzi? Krzywda się komuś dzieje? Takie mamy argumenty. Rzeczywistość paradoksalna – to hasło idealnie oddaje to, co chciałabym Wam przekazać. Otóż okazuje się, że ta szeroko rozumiana wolność idzie w parze z obawą. Strachem przed tym, że trafiliśmy na niewłaściwą osobę. A propos: skąd mamy wiedzieć, że „ten” to właśnie „ten”?W oparciu o jakie kryteria budować związek? Jak pielęgnować miłość? Odpowiedzi znajdziesz w dalszej części wpisu. Zapraszam!

Ta jedyna, ten jedyny – jak rozpoznać?

Jedni twierdzą, że miłość przyjdzie sama – nie warto jej szukać. Zapuka do nas w najmniej spodziewanym momencie. Drudzy przekonują, że to kompletna bzdura! Zachęcają do aktywnych działań – kto ma rację? Cóż mogę napisać, to skomplikowana sprawa. Niektórzy mają to szczęście, że miłość życia znajdują już w podstawówce. Pocieszę Cię, że takich osób jest garstka. Większość z nas musi przerobić kilka, jak nie kilkanaście relacji. Jak rozpoznać, że to właśnie „to”?

 • Ufasz mu
 • Dogadujecie się, tworzycie zgramy team
 • Snujesz plany o wspólnej przyszłości
 • Lubisz jego rodzinę
 • Traktujesz go, jak najlepszego przyjaciela
 • Dobrze Ci z nim w łóżku

Oczywiście, to nie wszystkie przesłanki. Najprościej mówiąc: musisz to czuć! Jeżeli w Twojej głowie jest więcej wątpliwości niż pewników, wiedz że coś jest na rzeczy. Przeanalizuj temat.

Oczekiwania vs rzeczywistość

Początek związku – kiedyś to było. Z wypiekami na twarzy wyczekiwałaś kolejnego spotkania. A jak jest teraz? Dzisiaj wspólna kolacja nie robi na Tobie żadnego wrażenia – wieczór, jak każdy inny. Wszystko wskazuje na to, że fazę zauroczenia i romantycznych zalotów macie już za sobą. Rozpoczynacie kolejny etap – etap związku kompletnego. Zdaniem Sternberga jest to level miłości doskonałej, opierającej się na trzech filarach:

 • zaangażowanie
 • intymność
 • namiętność

Tymczasem Ty narzekasz na nudę, wypalenie. Dlaczego? Wszystko wskazuje na to, że gdzieś po drodze popełniłaś błąd za który może Ci przyjść słono zapłacić. Nie moja Droga, nie myślę o karze finansowej –  a o rozstaniu!

Nic nie jest trwałe i dane raz na zawsze

Miłość jest jak kwiat – źle pielęgnowana: usycha. Niestety wiele osób o tym zapomina. O czułych gestach pamiętamy tylko od święta – urodziny, imieniny, Walentynki – wówczas silimy się na wielkie słowa. A gdyby tak wypowiadać je każdego ranka? Dzień rozpoczynać od słodkiego „kocham Cię” i w taki sam sposób go kończyć? Małe gesty mają ogromną moc! Nie wierzysz? Jeżeli zachcesz ustosunkować się do moich rad, sama się o tym przekonasz!

1. Rozmowa

Co jest najlepszym sposobem na zażegnanie kryzysu małżeńskiego? Rozmowa! Tymczasem większość par unika jej, jak ognia! Zamiatanie problemów pod dywan – domena naszego narodu. Brak komunikacji w związku jest najczęstszą przyczyną rozwodów! Większość z nas nie wie, czym tak naprawdę jest dialog. Często utożsamiamy go z komunikatem.

 • Wynieś śmieci
 • Odbierz Jaśka z przedszkola
 • Pamiętaj o jutrzejszym zebraniu

Tak to właśnie wygląda. Codzienność Polaków. Czas z tym skończyć! Ostrzegam! Lekko nie będzie! Ale czego nie robi się dla prawdziwej miłości? Dlaczego to takie trudne? Przyczyny mogą być różne? Nieraz wynikają z charakteru, nieśmiałości, a czasami z sytuacji. Po prostu – nie mamy, kiedy porozmawiać. Mijamy się w drzwiach. Zapominamy, jak to się robi! Dobra komunikacja to taka, która:

 • nie obwinia
 • nie wyśmiewa
 • nie obraża
 • nie dominuje
 • nie żywi urazy
 • nie przywiązuje wagi do szczegółów

2. Małe gesty

Tak jak wspomniałam, małe gesty mają wielką moc. Nie chodzi o to, aby dzień w dzień zasypywać się prezentami czy wymyślnymi komplementami. Miły sms, kawa podana do łóżka, wspólny wypad do kina. To naprawdę działa!

3. Czas dla siebie

Wiem – w natłoku obowiązków trudno znaleźć czas dla siebie. Praca, dzieci, dom. Pamiętaj! Niemożliwe nie istnieje! Skoro znalazłaś chwilę na to aby przeczytać mój wpis, wygospodarujesz ją również dla swojego męża!

4. Bliskość

Wspólne łóżko, słodki całus o pranku, trzymanie się za dłonie – bliskość odgrywa znaczącą rolę w związku. Scala, buduje relacje! Warto ją pielęgnować!

5. Niezależność

Związek to nie więzienie – nie chodzi o to, aby spędzać ze sobą dnie i noce. Każdy z Was powinien mieć czas dla siebie. Realizować swoje pasje, pragnienia. Masz ochotę na samotny wypad w góry? Pakuj plecak i jedź! Najwyraźniej Twoja głowa tego potrzebuje! Pamiętaj! Nikt nie lubi ograniczeń!

6. Nie bądź próżna!

Traktuj partnera w taki sposób, jak sama chciałabyś traktowana.

7. Nie chowaj urazy

Nie ma ideałów, każdemu z nas zdarzają się wpadki. Co zrobić, gdy on Cię zawiódł? Zapomnieć, wybaczyć, nie wypominać!

Podsumowanie

Pielęgnuj miłość każdego dnia! Troskę o związek wyrażaj czynami i słowami – pamiętaj o miłych gestach, czasie tylko dla siebie. Kiedy pojawi się problem – rozmawiaj! Nie poddawaj się na byle przeszkodzie. Pokochaj zwykłego człowieka – z wadami i zaletami, a nie wyimaginowany wzorzec!

Comments