Porady

Związek – poznaj receptę na udaną relację!

Mam złe wieści – liczba rozwodów wzrasta z roku na rok! Coraz więcej par decyduje się na rozstanie. Gdzie się podziały czasy, w których walczyliśmy o miłość? Odpuszczamy, choć wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że nie powinniśmy tego robić. Dlaczego? Okazuje się, że niezwykle trudno ustalić „faktyczne” przyczyny końca. Jedni twierdzą, że decyzja o ślubie została podjęta zbyt szybko. Drudzy obwiniają charakter: po prostu, nie dogadujemy się – i tyle. Trzeci uważają, że coś się wypaliło – skończyło. Przekonują, że nie ma już czego ratować! Zdarza się również tak, że zaciskamy zęby i trwamy w czymś, co już od dawna nie ma sensu. Cóż mogę napisać: relacje międzyludzkie są doprawdy skomplikowane. Gdyby były proste, każdy trwałby przy swojej drugiej połówce. Czy istnieje przepis na udany związek? Z kogo brać przykład? Gdzie szukać wzorców?

CBOS zapytał Polaków o ich stosunek do rozwodów. Wyniki są następujące: co czwarty z nas uważa, że jeżeli decyzja jest obustronna, należy się rozstać. 

Idealny związek

Na rynku nie brakuje poradników traktujących o tym, jak stworzyć idealny związek. Wystarczy pójść do księgarni i kupić. Przeczytać od deski do deski, a następnie wcielić te czy inne zasady w życie. Tak to wygląda w teorii, praktyka jest nieco bardziej skomplikowana. Otóż mój drogi czytelniku – doskonałość nie istnieje! Każdy z nas ma jakieś wady. Sęk w tym, aby nad nimi pracować! Wniosek nasuwa się sam: jeżeli marzysz o szczęściu, zmiany musisz zacząć od siebie!

Związek – definicja

Pozwól, że zacznę od definicji. Czym jest związek? Niby proste pytanie, a jednak sprawia nam trudności. Sprawdźmy, co na ten temat mówi Ciocia Wikipedia. W zależności od ustaleń prawnych, to relacja łącząca dwójkę ludzi – niekoniecznie tej samej płci. Nie sposób się z tym nie zgodzić.  Chociaż ja widzę to nieco inaczej – potrzeba wzajemnej przynależności, oddania, porozumienie ciał i dusz. A jak to wygląda u Ciebie? Chętnie poznam Twoje zdanie.

Związek partnerski

W dzisiejszych czasach, większość z nas dąży do związku partnerskiego – ba! Niektórzy przypisują mu wyższość nad małżeństwem! W myśl współczesnej psychologii sprowadza się do nieustannego poszukiwania porozumienia. To typ relacji, w której ludzie szanują swoją wolność, bez względu na przeciwności losu grają do jednej bramki. Troska, wzajemny szacunek – tak wyglądają jego fundamenty. Byłabym zapomniała o przyjaźni – trwałej, głębokiej, pełnej zaufania. Komunikacja werbalna i niewerbalna powinna przebiegać bezproblemowo. Związek pozbawiony wad? Na pierwszy rzut oka: tak, a na drugi? Hm… Nie do końca. Generalnie większość ludzi nie narzeka. Problem pojawia się wtedy, gdy przyjdzie nam się zmierzyć z państwem. Wówczas zaczynają się schody. W oczach prawa jesteście sobie obcy – kiedy jedno z Was wyląduje w szpitalu, lekarz nie udzieli informacji na temat stanu zdrowia. Na co jeszcze musisz się przygotować?

 • Majątek – „nasze” nie istnieje. Z perspektywy prawa macie do wyboru „moje” i „twoje”. Każdy bogaci się na własny rachunek.
 • Adopcja – marzycie o tym, aby zostać przybranymi rodzicami? Cóż – musicie odłożyć to w czasie. Kodeks rodzinny Wam to uniemożliwi – osoby w żyjące w związku formalnym mają pierwszeństwo.
 • Dzieci – mężczyzna, aby uznać dziecko musi zgłosić się do USC.
 • Dziedziczenie – w myśl prawa, osoby żyjące w związku partnerskim nie dziedziczą po sobie, co moim zdaniem jest niedorzeczne!
 • Podatki – każdy rozliczna się osobno, jakiekolwiek ulgi nie wchodzą w grę.

Rejestrowany związek partnerski

Jesteś przerażona tym, co przeczytałaś? Spokojnie! Z każdej sytuacji jest jakieś wyjście – z tej również. Wystarczy udać się do notariusza, sporządzić umowę – dzięki niej większość kwestii zostanie uregulowana.

Szczęśliwy związek – poznaj receptę! 

Kwestie formalne mamy już za sobą – możesz zdecydować się na partnerstwo lub małżeństwo. Bez względu na formę, jedno jest pewne: zależy Ci na stworzeniu szczęśliwej relacji. Choć żaden ze mnie coach, podpowiem Ci jak to zrobić. Mam nadzieję, że moje rady okażą się pomocne.

Ważne!

Nie ma złotej recepty, a jedynie zespół norm i zasad, dzięki którym będziesz w stanie osiągnąć sielankę!

1. Akceptacja

Mamy z nią do czynienia wówczas, gdy kochamy drugą osobę bez względu na wszystko – nie stawiamy jej warunków. Akceptujemy jej wady i zalety. Jesteśmy wrażliwi na jej uczucia, staramy się spełniać jej potrzeby – pamiętając jednocześnie o swoich! Jest kamieniem węgielnym każdej relacji – bez niej nie mamy szans na stworzenie wartościowego związku.

2. Zaufanie 

Zaufanie – obdarowujemy nim osobę, której wierzymy. Jeżeli zaczyna go brakować, grozi nam rozstanie. Jak je zbudować? Zacznij od siebie – zastanów się dlaczego mówisz, robisz pewne rzeczy – bądź w tym szczera! Pomyśl nad tym, czego tak naprawdę pragniesz.

3. Wolność

Związek to nie więzienie. Każdy ma prawo do swobody – spędzania czasu w pojedynkę, realizacji swoich pasji, planów czy marzeń. Nie kontroluj życia swojego partnera! Skup się na własnych działaniach!

4. Dawanie

Związek to nie tylko branie, ale również dawanie. Troszcz się o swojego partnera: traktuj go tak, jak sama chciałabyś być traktowana. Zamiast narzekać, że ciągle siedzicie w domu lub chodzicie w te same miejsca, sama zaproponuj wyjście! Zaproś go na randkę.

5. Intymność

Czułe słowa, gesty – warto je okazywać na co dzień, a nie tylko od święta. A co z seksem? Cóż, nie podam Ci konkretnych wytycznych. Aczkolwiek uważam, że związek bez łóżka nie istnieje! Chociaż… Z moich obserwacji wynika, że kochający się ludzie współżyją regularnie.

6. Wzajemne zainteresowanie

Interesuj się tym, co dzieje się u Twojego partnera – pytaj!

7. Przebaczenie

Uwierz mi, że w każdym nawet najlepszym związku zdarzają się kłótnie i nieporozumienia. Jakaś rada? Naucz się przebaczać, zrezygnuj z odwetu!

8. Kompromis

Choć w oczach znajomych jesteście, jak dwie połówki pomarańczy – dogadujecie się bez słów. W rzeczywistości zdarza się Wam mieć odmienne zdanie – spokojnie, to całkiem normalne. Nie musicie się we wszystkim zgadzać. Jedyne, co leży w Waszej powinności, to opanowanie sztuki kompromisu. Problem w tym, że człowiek to z natury egoistyczna istota – czas z tym skończyć, zacząć widzieć coś więcej niż czubek własnego nosa.

9. Rozmowa

Związki, w których partnerzy stronią od rozmów są puste i martwe. Istnieją tylko na papierze, albo i nie? Dlatego zachęcam Cię do myślenia o konwersacji, jak o kluczowym elemencie udanej relacji. Nie doprowadzaj do krępującej ciszy – na bieżąco wyjaśniaj kłótnie czy nieporozumienia.

10. Wytrwałość

Nigdy nie wiesz, co przyniesie los – musisz być przygotowana na różne ewentualności. Jeżeli zależy Ci na drugiej osobie, trwaj! Bądź przy niej na dobre i na złe!

Podsumowanie

Pamiętaj! Życie to nie serial – codzienność rządzi się swoimi prawami. Zachowaj zdrowy realizm, nie oczekuj perfekcji – zaakceptuj margines niedoskonałości. Pamiętaj! Nikt z nas nie jest idealny!

Comments

 • Angela
  Reply

  Szczerość – uważam, że bez niej nie będziemy w stanie zbudować zdrowej relacji…. Pamiętajcie! Nawet najgorsza prawda jest lepsza niż słodkie kłamstwo!

  • Kasik
   Reply

   Zgadzam się z Tobą w 100 proc. Mój chłopak oszukiwał mnie przez lata, nikomu tego nie życzę! Zresztą! Prawda i tak wyjdzie na jaw – tak też było u mnie.