Co to jest szambo i jak działa?

Jeśli nigdy wcześniej nie spotkałeś szamba, prosty powód jest taki, że prawdopodobnie go nie potrzebujesz! Jednak szamba to fantastyczne zasoby dla domów i budynków, w których kanalizacja publiczna po prostu nie jest dostępna. Wyobraź sobie, że jesteś w stanie spłukać toaletę i nie masz rur, które odprowadzałyby wszystko do lokalnego systemu kanalizacyjnego. To jest problem, który rozwiązujesz za pomocą szamba na miejscu!

Co zrobić, jeśli nigdy wcześniej go nie używałeś? Co właściwie robi szambo i co trzeba zrobić, aby wszystko działało sprawnie? W tym przewodniku odpowiemy na pytanie; co to jest szambo? i przeprowadzi Cię przez absolutne podstawy, jeśli chodzi o posiadanie i prowadzenie szamba. Pokażemy Ci, jak działa system, a także przedstawimy kilka zalet i wad, jeśli szukasz własnego szamba.

Co to jest szambo?

Szambo to zakładowy system oczyszczania ścieków, służący do rozkładania ścieków wypłukiwanych z budynku lub posesji. Jednak zamiast odprowadzać ścieki do lokalnego systemu kanalizacyjnego, gromadzą się one w tym zbiorniku lub oczyszczalni, które zwykle znajdują się pod ziemią na Twojej posesji.

System szamba jest uzależniony od biologicznego rozkładu odpadów organicznych. Dzieje się tak, ponieważ nie ma jasnego sposobu na odpływ ciał stałych. Zamiast tego bakterie w zbiorniku stopniowo zjadają ścieki, redukując je prawie do zera, dzięki czemu możesz nadal korzystać ze zbiornika, spłukiwanie po spłukaniu. Ciecze w szambie spłyną przez składnik znany jako soakaway. Gdy ta odpływa, ścieki pozostają tam, gdzie bakterie mogą je z radością przeżuwać. Istnieje kilka szamba, które nie mają kanalizacji i odprowadzają wodę bezpośrednio do cieków wodnych, takich jak rowy, strumienie i rzeki. Jednak takie systemy są obecnie zarówno przestarzałe, jak i nielegalne, wymagając zainstalowania odpływu lub jednostki znanej jako „oczyszczalnia ścieków pakietowych”. Szambo jest, co najważniejsze, ważnym wyposażeniem każdej nieruchomości bez podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Nie powoduje jednak smrodu na miejscu, ponieważ jest zatopiony w ziemi, pod warunkiem, że zachowasz trochę ostrożności. Najlepiej uporać się z szambem i oczyszczaniem, kiedy ma się w posiadaniu wóz asenizacyjny. Zakup go już teraz, nasza firma to najlepszy producent maszyn rolniczych, mamy doskonałe oferty!

Jakie są zalety i wady szamba?

Pozytyw szamba
Pozytywy mogą być dość oczywiste. Po pierwsze, posiadanie szamba oznacza, że ​​nie musisz płacić składek na lokalne przedsiębiorstwo wodociągowe za podłączenie do kanalizacji. Jeśli jesteś podłączony do sieci kanalizacyjnej, zdziwiłbyś się, ile to faktycznie kosztuje – w rzeczywistości mówisz, że płacisz około dwukrotności tego, co płaci właściciel szamba. Co więcej, posiadanie szamba może być rzeczywiście przyjazne dla środowiska. Dzięki skutecznej kąpieli nie przenosisz odpadów do lokalnych cieków wodnych. Soakaway przenosi jedynie oczyszczone ścieki do gruntu. Co więcej, korzystanie z szamba w przeciwieństwie do kanalizacji publicznej oznacza mniej zanieczyszczeń – zmniejszasz swój ślad węglowy, ponieważ koszty energii w przetwarzaniu ścieków są ogromne. Prawdopodobnie zaczniesz również bardziej odpowiedzialnie korzystać z toalet i zlewów – ponieważ wszystko, co nie jest kompatybilne, takie szkodliwe dla środowiska produkty na bazie chloru mogą powodować poważne problemy ze zbiornikami gnilnymi.

Wady szamba
A teraz wady. Wadą dla wielu osób jest to, że szambo wymaga konserwacji i pielęgnacji. W przeciwnym razie ryzykujesz, że ścieki przedostaną się do twojego ogrodu. Niemiłe! Regularna konserwacja może być tak prosta, jak comiesięczne uzupełnianie bakterii i regularne sprawdzanie poziomu osadu , powiedzmy raz na 6 miesięcy. Jeśli jednak pozwolisz, aby wszystko zaszło, być może będziesz musiał wypompować swój zbiornik. Przeciętny zbiornik będzie wymagał pompowania co 1-2 lata. Jeśli jednak prawidłowo utrzymujesz szamba, możesz znacznie zmniejszyć liczbę odpompowań, redukując niepotrzebne koszty. Może się również okazać, że jeśli nie będziesz odpowiednio konserwować szamba, możesz mieć do czynienia z zatkanymi zlewami i toaletami. Dzieje się tak, ponieważ systemy septyczne mogą być wrażliwe. Oczywiście ostatnią wadą jest to, że nikt nie lubi zajmować się surowymi ściekami! Jednakże, pod warunkiem, że dbasz o szambo, troszczysz się o siebie, nie ma powodu, dla którego nie możesz uniknąć konieczności zajmowania się naprawdę brudną stroną rzeczy – ponieważ ich nie będzie.

Wprowadzenie do systemu septycznego
Rozmawiamy o Więcej szczegółów na temat szamba na naszej stronie internetowej, ale przyjrzyjmy się pokrótce, jak szambo działa samodzielnie i jak się łączy. Ostatecznie szambo będzie miało wiele komór, z trzema głównymi warstwami ścieków – warstwą szumowiny, która składa się głównie z oleju złożonego, tłuszczów i smarów (znanych jako FOG) na górze; warstwa płynnych ścieków pośrodku; warstwa szlamu, która jest bardziej zwarta i zwarta na dole. W szambie znajdują się dwie główne rury – jedna służy do wpuszczania ścieków do zbiornika, a druga do odprowadzania oczyszczonej czystszej, czystszej wody do łaźni parowej.

Schemat systemu szamba
Zasadniczo, spuszczanie ścieków do szamba umożliwia osadzanie się stałych odpadów w szlamie na dnie zbiornika. Oleje unoszą się do góry, a woda spływa przez kąpiel. Gdy woda spływa do gleby lub ziemi, bakterie odfiltrowują się. Jednak będziesz potrzebować bakterii w zbiorniku, aby utrzymać niski poziom osadu . To dlatego, że bez bakterii odpady nie ulegają degradacji. Jeśli zapewnisz do szamba dużo powietrza przez spłukiwanie i nie będziesz używał środków chemicznych, które mogą je zabić, przekonasz się, że bakterie mogą naturalnie występować samodzielnie.

Jak dbać o szambo
Najlepszym sposobem na utrzymanie szamba jest po prostu upewnienie się, że warunki życia bakterii są absolutnie doskonałe. Tak jak ty i ja potrzebujemy do życia powietrza, pożywienia i wody, tak samo bakterie – i jeśli nie dostaną wystarczającej ich ilości, staną się niezdrowe lub umrą. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to być odpowiedzialnym za to, jak faktycznie korzystasz z szamba. Wiele osób zakłada, że ​​będziesz musiał regularnie spłukiwać lub wypompowywać. Tak naprawdę nie jest – zależy to od tego, co spłukujesz, kiedy spłukujesz, ile spłukujesz i jak często uzupełniasz bakteriami. Odpowiedzialne korzystanie z szamba oznacza coś więcej niż ograniczenie zużycia chusteczek dla niemowląt. Oznacza to unikanie wszystkiego, co zawiera zanieczyszczające chemikalia. Istnieją nieszkodliwe chemiczne alternatywy dla środków do czyszczenia toalet , które mogą pomóc w tym zakresie. Ale nie czuj się zbyt winny, jeśli odkryjesz, że zdezynfekowałeś powierzchnie dziwnym odrobiną wybielacza chlorowego. Oczywiście sami musimy być zdrowi, ale bardziej wskazane byłoby użycie wybielacza na bazie nadtlenku wodoru. Praktycznym pomysłem są również regularne inspekcje. Zamiast po prostu pozwolić, aby szambo trwało przez długi czas, poświęć trochę czasu na rzeczywisty pomiar poziomu osadu . Zawsze będziesz mieć w zbiorniku szlam do pewnego stopnia, choć mniej więcej zależy to od tego, jak często lub jak intensywnie używasz szamba i jak sobie z nim radzisz. Spróbuj i upewnij się, że w zbiorniku nie ma więcej niż 30% szlamu (mierzonego do górnej części cieczy w zbiorniku) lub prosisz o kłopoty. Wtedy istnieje ryzyko, że nieprzyjemne rzeczy wypłyną i wywołają zarówno bóle głowy, jak i potencjalne problemy z przesiąkaniem. Najlepszym sposobem na zmierzenie poziomu osadu jest użycie czegoś podobnego do bagnetu do pomiaru głębokości.

Dlaczego utrzymanie szamba jest ważne?
Utrzymanie szamba jest ważne nie tylko dla twojego zdrowia, ale także ze względu na to, że na dłuższą metę pompowanie i opróżnianie będzie cię kosztować dużo pieniędzy. Im częściej pozwalasz na gromadzenie się osadu septycznego, tym częściej będziesz musiał wzywać eksperta, aby wypompował zbiornik. To nie tylko kłopot, ale to setki funtów, raz za razem, kiedy możesz po prostu uważniej przyjrzeć się swojemu zbiornikowi i dodaj trochę więcej bakterii. Czy podoba Ci się myśl, że ścieki i osady toaletowe krążą wszędzie? Jeśli szambo nie jest konserwowane, może to spowodować zagrożenie dla zdrowia. Oznacza to, że prawdopodobnie powinieneś też od czasu do czasu sprawdzać swój czołg – i nie czekać, aż Twój zbiornik lub woda zanurzona zaczną wykazywać oznaki spowolnienia. Wymagana konserwacja szamba nie musi być aż tak uciążliwa. Niektórzy uważają, że to więcej kłopotów, niż jest to warte, ale musimy się z tym nie zgodzić. Korzyści znacznie przewyższają wady i jest to bardziej kwestia proaktywności niż konieczności „kopania głęboko” lub robienia czegokolwiek zbyt ponurego.

 

Leave a Reply