Czy warto zainstalować fotowoltaikę w 2022 roku?

W dzisiejszym artykule rozważmy różne za i przeciw dla instalacji fotowoltaicznej we własnym domu. Zanim nakręcisz się i wejdziesz w taką inwestycję zapoznaj się z prostymi faktami w tej kwestii. Dla przykładu fotowoltaika lubelskie może nieco inaczej patrzeć na kwestie dofinansowania niż Warszawa, czy też Kraków.

Zalety fotowoltaiki w 2022 roku

1. Duży zwrot inwestycji

Zwrot inwestycji w panele fotowoltaiczne według specjalistów wynosi 10-15% rocznie, czyli więcej niż inflacja w 2021 roku 😀 Dla porównania inwestycja w lokaty to zarobek 2,5-3%, w obligacje 3-4%. Jest to więc na pewno duży zwrot, który warto wziąć pod uwagę. Jeśli mamy nadmiar gotówki rozważmy tę sprawę, która jest opłacalna porównywalnie do szybszego spłacenia kredytu i oszczędności na odsetkach.

2. Nowoczesność

Na pewno kwestia nowoczesności jest ważnym kryterium dla wielu osób. Fotowoltaika Lublin pokazuje w swoich realizacjach, jak dobrze potrafi wyglądać taki dom, gdy jest ona ładnie rozmieszczona na dachu. Dom wyposażony w fotowoltaikę taki jest, podchodzi pod smart home, w którym możemy śledzić różne parametry przez nasz smartfon.

3. Ekologia

Kwestia ekologiczności to kolejna sprawa, dla której przechodzić na energię słoneczną. Ok ktoś powie, ze w zimie i tak zasila nas węgiel, a wyprodukowanie paneli zostawia emisję CO2. Jednakże koniec końców jest to działanie ku ekologii.

4. Inwestycja w dom

Dom z instalacją fotowoltaiczną będzie reprezentował wyższą wartość przy przyszłej odsprzedaży. Jeśli dom sprzedamy po kilku latach od założenia instalacji, może się okazać, że jej zwrot był jeszcze szybszy.

Wady fotowoltaiki w 2022 roku

Na pewno wśród wad należy zaliczyć absorbowanie miejsca w garażu, kotłowni itd. Po drugie dla wielu jednak fotowoltaika Biała Podlaska może się nie podobać i woleliby klasyczny wiejski wygląd chatki. Kolejna sprawa to kwestia ich czyszczenia, odśnieżania, zamiatania z liści. Jeszcze jedna spraw to absorbowanie naszego czasu na wyliczenia, słupki i analizy, aby udowodnić sobie i innym jaka to jest oszczędność i dobrze wydany pieniądz.

Leave a Reply