Jak wpadamy w pułapkę cyklu diety i jak się uwolnić?

Cykl diety jest błędny. Cykl żywieniowy, napędzany restrykcjami, wstydem i tłuszczofobiczną kulturą, która ma obsesję na punkcie szczupłości, może trzymać cię w pułapce schematu diety jo-jo, restrykcji i objadania się. Przeczytaj ten post, aby dowiedzieć się, jak wpadamy w pułapkę cyklu diety i jak się uwolnić.

Podejmę dzikie przypuszczenie i powiem, że prawdopodobnie należysz do ogromnej większości osób odchudzających się, których próby utraty wagi nie poszły zgodnie z planem. W przeciwnym razie prawdopodobnie nie kliknąłbyś tego posta na blogu!

Mimo to możesz spoglądać wstecz – w różowych okularach – na diety, które stosowałeś w przeszłości, które „działały”, choć tymczasowo, przekonując siebie, że to twój brak siły woli cię doprowadził. możliwe, że opłakujesz utratę szczupłego ciała lub nie jesteś gotowy porzucić marzenia o jednym. Nadal możesz mieć wrażenie, że istnieje inna dieta, która może Ci pomóc. A może intryguje Cię pomysł intuicyjnego jedzenia; po prostu chcesz do tego wrócić po tym, jak najpierw schudłeś. Dieta może być rozwiązaniem wielu Twoich problemów.

Zanim zaczniemy mówić o cyklu diety, myślę, że ważne jest, aby pamiętać, że to w porządku, jeśli nadal chcesz schudnąć. Powszechnym błędnym przekonaniem na temat intuicyjnego jedzenia jest to, że nie możesz chcieć schudnąć. Jest to po prostu nieprawdziwe i niesympatyczne wobec ogromnej presji wywieranej na ludziach, zwłaszcza grubych, aby byli szczuplejsi (także, jeśli w ogóle nie chciałbyś schudnąć, prawdopodobnie już byś intuicyjnie jadł!).

Intuicyjne jedzenie istnieje po to, aby dać ci możliwość nie spędzenia życia uwięzionego w cyklu diety. Daje Ci zestaw narzędzi, do których możesz się zwrócić, gdy chcesz zadbać o swoje ciało, nie próbując manipulować jego rozmiarem. A kiedy zrozumiesz, jak ktoś zostaje uwięziony w cyklu diety, łatwo jest spojrzeć wstecz na historię „nieudanych” prób diety ze współczuciem dla samego siebie, a nie ze wstydem. Bez względu na swoją wagę, rozmiar czy kształt, zasługujesz na spokojniejszą relację z jedzeniem i swoim ciałem oraz swobodę angażowania się w odżywianie z miejsca dbania o siebie, a nie kary! Zasługujesz na życie wolne od cyklu diety. Dieta woreczek żółciowy to narzędzie, które pomoże Ci właściwie nauczyć się jeść.

Czym jest cykl diety?

Cykl żywieniowy jest pułapką, w którą wiele osób wpada, gdy próbują schudnąć, co powoduje, że tkwią w cyklu chaotycznego jedzenia i zmiany wagi.

Na początku cyklu diety, kiedy dopiero zaczynasz nowy plan, rzeczy często są naprawdę dobre. Na tym etapie dieta nadal wydaje się stosunkowo „łatwa” do przestrzegania, ponieważ biologiczne i psychologiczne skutki restrykcji jeszcze się nie pojawiły. Możesz tracić na wadze, a utrata wagi może być wzmocniona przez komplementy od innych. Często zdarza się, że rozpoczynając nowy plan, doświadczasz odrobiny „haju dietetycznego”, kiedy jesteś pochłonięty ekscytacją związaną z tym, jak myślisz, że wpłynie to pozytywnie na twoje życie. Dieta na płaski brzuch to Ciekawa alternatywa dla niezdrowego odżywiania.

Ale z biegiem czasu — mogą to być dni, tygodnie lub miesiące — pogłębia się deprywacja i sprawia, że ​​trudniej jest trzymać się tej diety. Organizm walczy z ograniczeniami, podnosząc poziom hormonów głodu w desperackiej próbie zdobycia pożywienia. Stopniowo będziesz musiał polegać na coraz większej sile woli, aby trzymać się planu.

Potem pojawia się coś trudnego i nieoczekiwanego, coś w stylu, nie wiem, GLOBALNA PANDEMIA. Przekonasz się, że dieta nie jest wystarczająco elastyczna, aby dostosować się do czasów, kiedy życie nie jest płynne. Pomyśl o całym czasie poświęconym na planowanie, przygotowywanie posiłków, zakupy i treningi – nie wspominając o energii psychicznej, która jest poświęcana na przestrzeganie diety. Gdy brakuje ci czasu i energii mentalnej, w końcu się poślizgniesz. Jeśli jesteś jak większość chronicznych dietetyków, z którymi pracuję, ta pomyłka zamienia się w rodzaj jedzenia, które naprawdę wymyka się spod kontroli. Nie dzieje się tak dlatego, że w rzeczywistości nie masz kontroli; to wszystko to nagromadzone pozbawienie, które sprawia, że ​​czujesz się poza kontrolą.

Lubię używać analogii wahadła, aby wyjaśnić to moim klientom. Po jednej stronie wahadła jest ograniczenie; z drugiej strony objadanie się i przejadanie się. Dieta ciągnie wahadło z powrotem w kierunku ograniczenia, a co się dzieje, gdy odpuszczasz? Jedzenie gwałtownie powraca do objadania się i przejadania się.

Patrząc z zewnątrz, łatwo zauważyć, że problemem jest ograniczenie; to właśnie powoduje przejadanie się i objadanie się, które są tak niewygodne. Ale osoby na diecie rzadko tak to postrzegają. Przecież kontrolowane, restrykcyjne jedzenie jest w naszej kulturze chwalone jako dyscyplina i dbanie o zdrowie, a przejadanie się jest postrzegane jako lenistwo lub brak samokontroli. Jednak zamiast obwiniać dietę, dietetycy obwiniają siebie i odczuwają ogromne poczucie winy i wstydu z powodu postrzeganych niedyskrecji żywieniowych. W rzeczywistości to, co osoba na diecie postrzega jako przejadanie się, rzadko jest rzeczywistym przejadaniem się; często po prostu kompensuje lub rekompensuje energię, której ich ciało nie ma dość!

Mimo to przejadanie się lub objadanie się są postrzegane jako problem, podczas gdy ograniczenie, które je napędzało, nie jest. Dlatego sposobem radzenia sobie ze wstydem i dyskomfortem wynikającym z tych postrzeganych niedyskrecji żywieniowych jest powrót do diety i ponowne rozpoczęcie ograniczania. I tak cykl diety zaczyna się od nowa.

Czy to brzmi znajomo?

Jak uwolnić się od błędnego cyklu diety?

Intuicyjne jedzenie pozwala oderwać się od tego niekończącego się cyklu diety. Zamiast próbować „naprawić” swoje ciało i rozwiązywać problemy żywieniowe i zdrowotne za pomocą planów i ograniczeń, intuicyjne jedzenie daje alternatywne sposoby radzenia sobie. Zamiast ponownie ciągnąć wahadło w kierunku ograniczenia, teraz zdejmujesz ręce z wahadła i pozwalasz mu osiąść na środku. Wygląda to na zaspokojenie głodu poprzez dostrajanie się do sygnałów głodu i jedzenie w odpowiedzi lub może być przestrzeganiem elastycznego planu posiłków opracowanego przez dietetyka, zwłaszcza jeśli dochodzi do siebie po zaburzeniach odżywiania lub zaburzeniach odżywiania. Oznacza to również próbę dania sobie pozwolenia na spożywanie wszystkich pokarmów, które lubisz.

Leave a Reply