Poznaj czym jest FTTX w świecie światłowodów?

Połączenia i instalacje klientów

Dostawcy usług i wykonawcy znajdują się pod znaczną presją, aby szybko i oszczędnie wdrażać światłowody, zapewniając jednocześnie wysoką jakość i niezawodność instalacji. Żaden test lub ograniczony test często nie wygląda na dobry sposób na zmniejszenie kosztów i czasu wdrożenia, jednak udowodniono, że brak testów prowadzi do opóźnień w aktywacji, nadmiernego rozwiązywania problemów i utraty przychodów. Prawidłowe testowanie na etapach budowy i instalacji to jedyny sposób, aby certyfikować łącze FTTx i przedstawić zapis zgodności, aby zapewnić pomyślne uruchomienie po raz pierwszy i ograniczyć niepotrzebne przejazdy lub powtarzania ciężarówek.

Monitorowanie i konserwacja

Zapewnienie wydajności po pomyślnym zakończeniu wdrożenia można osiągnąć jedynie poprzez ciągłe monitorowanie i konserwację. Pojedyncze łącze światłowodowe może połączyć przedsiębiorstwo z tysiącami klientów i przenosić cenne i wrażliwe dane.

fttx
Rozwiązania takie jak system zarządzania siecią optyczną VIAVI (ONMSi) mogą szybko i dokładnie zdalnie wykrywać i lokalizować degradację lub uszkodzenia światłowodu. Monitorowanie i pomiary sieci FTTx mogą również poprawić bezpieczeństwo i wydajność poprzez szybkie wykrywanie włamań i ustalanie długoterminowych praktyk dotyczących trendów w zakresie jakości włókien.

Dalsza długość fali FTTx

W przypadku większości zastosowań FTTx – w porównaniu z FTTH – transmisja głosu i danych z OLT odbywa się przy długości fali downstream wynoszącej 1490 nm. Multipleksowanie z podziałem długości fali (WDM) umożliwia połączenie w górę o długości fali 1310 nm, dzięki czemu transmisja dwukierunkowa może odbywać się w tym samym włóknie. Po stronie ONT (użytkownika) można zastosować niedrogą technologię optyki laserowej. Nowsze i szybsze wersje technologii PON, takie jak NG-PON2 i XGS-PON, działają na nieco innych długościach fali downstream i upstream. Umożliwia to jednoczesne lub wymienne używanie wielu typów architektury PON, w zależności od wymagań dotyczących poziomu usług.

Leave a Reply