Jak wyregulować łańcuch w pilarce Stihl?

Regulacja prowadnicy pilarki jest konieczna prawie za każdym razem, gdy pilarka jest używana, ponieważ nowy łańcuch ma tendencję do szybkiego rozciągania się. Ważne jest, aby łańcuch napinać kilka razy, gdy się dociera. Jeśli łańcuch niespodziewanie się napręży, prawdopodobnie do prowadnicy nie dociera wystarczająca ilość oleju. Przed próbą poluzowania łańcucha sprawdź, czy piła odpowiednio smaruje prowadnicę.

Pro Tip

Wyrób sobie stały nawyk luzowania łańcucha pod koniec dnia. Używanie piły łańcuchowej w niskich temperaturach może spowodować naprężenie łańcucha, gdy narzędzie ostygnie po odłożeniu go. Może to spowodować przedwczesne zużycie, a nawet uszkodzenie części.

Pilarka łańcuchowa akumulatorowa Stihl

Profesjonalne prowadnice do pił łańcuchowych wymagają specjalistycznego narzędzia zwanego scrench, które łączy w sobie funkcje śrubokręta i klucza. Żadna z pił łańcuchowych, które polecamy do użytku profesjonalnego, nie posiada napinaczy beznarzędziowych, ponieważ nie są one preferowane przez profesjonalistów (lub przez nas) do tego typu zastosowań. Wiele napinaczy bez narzędzi ma tendencję do łatwiejszego ślizgania się i może powodować problemy w dłuższej perspektywie.

TRZYMAJCIE SWOJE ORZECHY!

Nierzadko zdarza się, że nakrętki prowadnicy poluzowują się i gubią w miejscu podczas używania pił łańcuchowych w terenie. Niektóre narzędzia wykorzystują nakrętki uwięzione (zatrzymane), aby temu zapobiec. Zarówno Stihl pilarki akumulatorowe, jak i Husqvarna często mają tę funkcję, podczas gdy pilarki Echo zwykle jej nie mają. Aby być przygotowanym na każdą ewentualność, zalecamy trzymanie kilku screnches w ciężarówce lub przyczepie.

Pro Tip

Miej pod ręką zapasową nakrętkę na wypadek, gdybyś zgubiła ją na polu.

stihl pilarki akumulatorowe

Pręty i łańcuchy

Większość producentów pił łańcuchowych nie produkuje własnych prowadnic i łańcuchów. Zaobserwowaliśmy jeden znaczący wyjątek podczas wizyty, aby zobaczyć, jak Stihl produkuje prowadnice do pił łańcuchowych. Zamiast tego zazwyczaj używają prętów i łańcuchów wykonanych przez Oregon. Podczas naszych testów stwierdziliśmy, że większość pił łańcuchowych używa łańcuchów o podziałce 3/8″ i rozstawie 0,050″. Jednak niektóre piły mogą używać łańcuchów o podziałce 0,325 cala, zaprojektowanych do szybszego cięcia.

Systemy smarowania pilarki akumulatorowej

Olej do prowadnicy i łańcucha ma kluczowe znaczenie dla efektywnego działania i trwałości profesjonalnej piły łańcuchowej. Bez odpowiedniego smarowania pilarka łańcuchowa akumulatorowa stihl nie będzie działać optymalnie i prawdopodobnie będzie miał krótszą żywotność. Podczas naszych testów zauważyliśmy, że większość pił była w stanie skutecznie nakładać olej i doceniliśmy wszelkie funkcje, które pomogły zapobiegać wyciekom lub je ograniczać.

Oceniliśmy również widoczność poziomu oleju, uznając, że nawet najbardziej przezroczyste okienka olejowe mogą szybko się zabrudzić, utrudniając ich użytkowanie zgodnie z ich przeznaczeniem. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku małych okien, które utrudniają obserwację.

Leave a Reply